Šta treba znati pre kupovine zvučnika?
U današnje vreme, kvalitet zvuka postaje sve važniji aspekt naših svakodnevnih života. Sa razvojem tehnologije i dostupnošću različitih audio uređaja, mnogi od nas razmišljaju o kupovini novih zvučnika kako bi unapredili svoj audio doživljaj.
Razmišljate o nabavci novih zvučnika? Želite visokokvalitetne zvučnike, ali ne želite da preplatite? Da li vam trebaju zvučnici za računar ili za kućni bioskop? Izbor zvučnika je širok, ali možete ga suziti odgovarajući na nekoliko ključnih pitanja.
Definišite svoje potrebe
U koju svrhu će vaši zvučnici služiti? Da li planirate da ih koristite za povremeno slušanje muzike, u kućnom bioskopu ili možda za putovanja, na plaži ili izlet? Takođe, obratite pažnju na raspoloživi prostor i veličinu prostorije u koju ćete ih postaviti. Pre nego što krenete u kupovinu, važno je da jasno definišete svoje potrebe.
Razmislite o specifikacijama
Kada birate zvučnike, možete se suočiti s mnoštvom tehničkih brojeva i oznaka koje vam možda nisu poznate. Međutim, razumevanje osnovnih specifikacija je ključno. Dve najvažnije karakteristike koje treba uzeti u obzir su impedansa i osetljivost.
- Impedansa: Impedansa je električni otpor koji zvučnici pružaju električnom signalu koji dolazi iz izvora (npr. pojačavača). Ovaj otpor se meri u Omima i važno je da impedansa zvučnika odgovara onoj na uređaju na koji ćete ih povezati. Generalno, podudaranje impedanse je ključno, a zvučnici mogu imati nešto višu impedansu u odnosu na uređaj, ali ne obrnuto.
- Osetljivost: Osetljivost zvučnika se meri u decibelima (dB) i odnosi se na glasnoću koju mogu proizvesti. Veća osetljivost znači da će zvučnici biti glasniji. Osetljivost zvučnika se kreće u rasponu između 80 dB i 100 dB. Manje osetljivi zvučnici su obično između 80 dB i 88 dB, dok se veća osetljivost postiže u rasponu između 89 dB i 100 dB.
Pažljivo razmislite o ovim specifikacijama kako biste odabrali zvučnike koji će najbolje odgovarati vašim potrebama.
Hi-Fi nasuprot stereo. Da li je Hi-Fi zaista bolji?
Kada je reč o HiFi zvučnicima, cena je obično veća, ali da li to znači i bolji kvalitet? U ovom slučaju, odgovor je potvrdan. Hi-Fi je skraćenica za “High Fidelity,” što znači da se radi o zvučnicima koji pružaju izuzetno visok kvalitet zvuka sa minimalnim izobličenjima. Ako imate veći budžet na raspolaganju, Hi-Fi zvučnici su teško pogrešan izbor. Međutim, važno je napomenuti da kada se odlučite za Hi-Fi zvučnike, trebate takođe razmotriti investiranje u kvalitetno pojačalo. Nema smisla da uložite u vrhunske zvučnike i da ih spojite s lošim pojačalom.
Mogu li dobre slušalice zameniti zvučnike?
Važno je gde i kako ćete ih koristiti. Ali, u većini slučajeva, odgovor je ne. Naravno, vrhunske slušalice mogu pružiti bolji zvuk od malih Bluetooth zvučnika koje nosite na izlet.
Međutim, problem sa slušalicama je taj što ne mogu reprodukovati stereo zvuk kao što to mogu zvučnici, a nema ni mogućnosti upoređivanja basa na slušalicama sa onim koji pruža subwoofer. Slušalice su izvrsne za slušanje muzike u javnom prevozu ili na radnom mestu, ili ako ste noćna ptica koja ne želi da smeta ukućanima dok gleda Netflix. Ali za potpuni doživljaj muzike ili filmova, nema zamene za kvalitetne zvučnike.
Koliki novca planirate da izdvojite za zvučnike?
Pre nego što krenete u potragu za zvučnicima, važno je da odredite budžet. Nakon toga, razmislite o vrsti zvučnika koji vam treba, istražite nekoliko modela koji se uklapaju u te parametre. Svi imaju različite ukuse i sklonosti kada je u pitanju zvuk – neki vole više basa, dok drugi preferiraju manje.