Zimnica: Paradajz, krastavčići, pindžur, turšija
Sećate li se onih jeseni iz vašeg detinjstva, kada je vazduh bio ispunjen mirisima pečenih paprika, ajvara, paradajza i džema? Možete li zamisliti špajz vaše bake i majke, prepun redovno složenih tegli sa raznim đakonijama, čekajući zimu? Priznajmo, tada smo najviše voleli slatko! Iako danas verovatno nemamo toliko vremena na raspolaganju, uvek možemo, ako to zaista želimo, izdvojiti malo vremena da napravimo bar nekoliko flaša paradajza ili tegli džema. Dovoljno je to da naša deca i unuci dožive čaroliju tih gotovo zaboravljenih “zimskih čarolija”…Izbor pribora za pripremu zimnice možete videti OVDE.
Mleven paradajz u flaši
Sastojci:
- paradajz
- lišće peršuna i celera
- salicil
- paprika babura
- ljuta papričica i so po ukusu
Priprema:
Operite zdrav paradajz, očistite od trulih delova, sameljite i posolite po ukusu. U mleveni paradajz dodati 1 gr salicila na 1 kg paradajza i umešati. U čistu i suvu flašu do pola boce sipati samleveni paradajz. Dodamo list peršuna i celera i 2-3 očišćene paprike babure. Ako volite možete staviti i ljutu papriku. Do grlića flaše napunite je samlevenim paradajzom i dodajte kašičicu ulja. Bocu dobro zatvorite da ne ulazi vazduh i odložiti na mesto gde čuvate zimnicu.
Kiseli krastavčići po starom receptu
Sastojci:
- krastavčići
- sirće
- so
- ljuta papričica
- nekoliko zrna bibera
- nekoliko čena belog luka
- mirođija
- lovorov list
Priprema:
Izaberite tvrde i sitne krastavčiće. Očistite ih od peteljki i ostavite 2 sata da odstoje u hladnoj vodi. Izvadite svaki krastavčić i obrišite ga od vode. Uzduž ih ređajte i zbijeno u tegle. Dok slažete krastavčiće možete staviti malu ljutu papričicu, nekoliko zrna bibera, lovorov list, nekoliko čena belog luka i mirođiju. Pripremite prokuvano, a zatim ohlađeno sirće i so. Na 1 litar sirćeta stavlja se oko 3 kašike soli. Napunite teglu krastavčićima do vrha a zatim nalijte pripremljeno sirće sa solju koliko može da stane u teglu a da krastavčići ne budu van tečnosti. Teglu dobro zatvorite i čuvajte na hladnom mestu.
Pindžur
Sastojci:
- 8 kg crvenih mesnatih paprika
- 4 kg paradajza
- 400 ml ulja
- 400 ml sirćeta
- 2 glavice belog luka
- 5 kašika šećera
- so
- 2 veze peršuna
Priprema:
Pindžur je blizak rođak ajvara, sličan mu je, a priprema se od pečene paprike i paradajza koji se fino iseckaju, začini se belim lukom i peršunom. Ako volite pikantan ukus, možete dodati malo crvene ljute papričice kako biste mu dali dodatnu oštrinu.
Ispecite paprike, oljuštite ih, očistite od semena i ostavite da se ocede preko noći. Sutradan ih na rezanca isecite. Ključalom vodom prelijte paradajz, oljuštite ga i isecite na kockice. Stavite u šerpu, dodajte šećer, i dok se masa ne prepolovi – kuvajte. Dodajte: paprike, ulje, beli luk i peršun, so po ukusu, i do željene gustine pržite. Na kraju dodajte sirće i prokuvajte kratko. U vruće sterilisane tegle sipajte vruć pindžur i zapecite u toploj ali isključenoj rerni do jutra. Sutradan stavite preko pindžura komad celofana koji ste umočili u esenciju i zatvorite metalnim poklopcem ili povežite celofanom.
Turšija
Sastojci (5 kg povrća za turšiju):
- krastavčići
- paprika (šilja ili somborka)
- šargarepa
- zeleni paradajz
- karfiol
- sitni crni luk
- 5 l vode1
- l sirćeta 9%
- 13 supenih kašika šećera
- 5 supenih kašika soli
- kesica vinobrana
- začini: ren, slačica, biber u zrnu, lovorov list…
Priprema:
Kratko u vodu potopite krastavčiće, pa ih dobro operite i odsecite peteljke. Paprike (najbolje zelene i žute) izbušite viljuškom na par mesta, da se lakše napiju tečnosti, karfiol odvojite na cvetiće, mladu šargarepu očistite…U bure stavite svo povrće, nalijte nekuvanom vodom u koju ste dodali sirće, so, šećer i vinobran. Po ukusu začinite,dobro povrće pritisnite kako bi ogrezlo u tečnosti. Možete i naknadno dodavati povrće, kao i odgovarajuća količina presolca. Najvažnije je da povrće uvek bude pokriveno tečnošću. Imaćete turšiju do kasnog proleća.