Philips Pasta Day

blog x

Povodom Svetskog dana paste 25. oktobra, u Tehnomedia maloprodajnim objektima očekuje vas neodoljiva Philips ponuda.

Širom sveta, 25. oktobar se obeležava kao Svetski dan paste. Uživanje u testenini nije samo savremeni trend, godinama su paste i druge vrste testenina evoluirale kako bi postale ono što danas poznajemo. Pasta, raznovrsna i omiljena hrana širom sveta, dolazi u svim oblicima, bojama i ukusima – sveža, sušena, sa ili bez jaja, pa čak i bez glutena. Ono što posebno obogaćuje njihov ukus su raznovrsni i ukusni sosevi, čiji miris sam po sebi pojačava našu želju za hranom.

Iskoristite ekskluzivnu ponudu od 25. do 29. oktobra u Tehnomedia prodavnicama i po najpovoljnijoj ceni ikada nabavite Philips specijalizovane kuhinjske aparate, poput onog za pripremu testenina, kao i friteze, sokovnike i blendere.

Philips Pasta Marker

image

Uživajte u omiljenoj svežoj domaćoj testenini pripremljenoj kod kuće, za manje od 10 minuta, pomoću ovog aprata.

Ovaj aparat za pravljenje testenine koristi inovativnu tehnologiju i savršen je u mešanju, pripremi i pravljenju testenine. Zahvaljujući ProExtrude tehnologiji, možete brzo i lako napraviti do 8 porcija sveže testenine. Ovaj aparat ima inteligentne smernice za tačan odnos tečnosti i brašna, čime se obezbeđuje bezbrižno pripremanje testenine vrhunskog kvaliteta. Dodajte svoje omiljene sastojke i stvorite tradicionalne, dečije ili veganske recepte, čak i testeninu bez glutena. Osvežite svoju kreativnost i eksperimentišite sa sopstvenim receptima za testeninu.

Aparat se jednostavno održava i ima višenamensku upotrebu. Delovi se ne lepe i mogu se jednostavno prati u mašini za sudove, čime se olakšava njegovo čišćenje. Takođe, dolazi sa 10 diskova za oblikovanje testenine i alatom za čišćenje.

Savršen ukus sveže testenine je sada dostupan bez napora. S ProExtrude tehnologijom, Philips serija 7000 obezbeđuje konzistentan i mek testeni proizvod. Aparat je višenamenski i omogućava vam da koristite funkciju mešanja i za pripremu kolača, pizze, hleba i drugih jela. Zahvaljujući aplikaciji NutriU, imate pristup brojnim inspirativnim receptima koji će dodatno obogatiti vašu kulinarsku kreativnost.

Pripremite sami savršenu testeninu pomoću Philips aparata i uživajte u vrhunskom obroku. Uvek se potrudite da svoje obroke delite sa prijateljima i porodicom, kako nalaže stari italijanski običaj. A ne zaboravite na čašu dobrog vina uz vašu pastu.

image

Svetski dan paste – poreklo, istorija i raznolikost

Postoji mnogo teorija o poreklu testenine, ali još uvek nije jasno da li je potekla iz Kine, Grčke, Italije ili neke druge arapske zemlje.

Malo je poznato da njeni koreni zapravo potiču iz drevne Kine, pre nego što su stigle do Italije. Na svojim epohalnim putovanjima, Marko Polo je otkrio ove čudesne tanke testenine u Kini i doneo ih u Evropu. Na tom putovanju, takođe je prihvatio brojne arapske uticaje u pripremi različitih pasta. Danas, paste su postale prava globalna poslastica i u svetu postoji preko 300 različitih oblika i više od 1300 imena za njih, jer gotovo svaka italijanska regija ima svoje specifične nazive za određene vrste testenina. S obzirom na raznovrsnost oblika i načina pripreme, teško je sve ih nabrojati.

Teorija da je testenina doneta iz Kine nije lako prihvatljiva. Verodostojnije teorije sugerišu da su Arapi zapravo odgovorni za stvaranje dugih rezanaca, koji se kuvaju u vodi. Ovi Arapski osvajači su ovu vrstu jela doneli u Italiju, posebno na Siciliju, još u 7. veku. Nije iznenađujuće što su vojnici često jeli testeninu, jer je ona izdržljiva, zadovoljavajuća i lako zasiti. Interesantno je da se u tim dugim putovanjima testenina konzumirala bez soseva. Danas je nezamislivo jesti pastu bez nečeg ukusnog, hrskavog ili kremastog.

Paradajz sos

Ono što posebno obogaćuje ukus paste su raznovrsni i ukusni sosevi, čiji miris sam po sebi pojačava našu želju za hranom.

Italijanski kuvar Bonvičino zaslužan je za stvaranje različitih vrsta soseva i različitih tipova paste. Špancima dugujemo jedan od najvažnijih sastojaka koji danas čini pastu onakvom kakvu je poznajemo. Taj sastojak je paradajz, a prvi recept za pripremu paste sa paradajz sosom datira iz 1839. godine.

Raznolikost testenina

Pasta je jedno od najomiljenijih jela u svetu italijanske kuhinje. Da li ste znali da postoji više od 70 vrsta testenina? Na pitanje koja je najbolja pasta, nema jednog tačnog odgovora. Svaka vrsta testenine može biti savršena kada se mudro upari sa odgovarajućim sosom. U Srbiji, ne samo u Italiji, možete pronaći izuzetno ukusnu, kvalitetnu testeninu, koja će vas zadovoljiti. Najbolje je ono što sami napravite a tu mogućnost vam pruža Philips aparat za pripremu testenina.

Untitled design  x

Pasta kao glavno jelo

Italijani obično paste serviraju kao prvo jelo (primo piatto) i najčešće uživaju u fuzilima, špagetima, kanelonima ili raviolima. Sve ove paste mogu biti napravljene i od integralnog brašna. Postoji beskrajan broj načina za pripremu pasta i raznih sosova, ali neki od najpoznatijih uključuju karbonaru, milaneze, quattro formaggi i arabiatu. Ovi recepti su se proširili širom sveta i postali su popularni u mnogim kulturama..

Pasta može biti pripremljena kao predjelo, glavno jelo ili čak kao salata. Može se servirati topla, hladna ili zapečena. Zapečene paste su takođe omiljene i predstavljaju poseban specijalitet.

Zanimljivosti

U čast Svetskog dana paste, evo nekoliko intrigantnih činjenica.

  • Prvi oblik paste: Prvi oblik paste koji je korišćen bio je lagana, tanki pravougaonici koji su zapravo preteča današnjih lazanja. Stari Rimljani su ih pripremali od vode, pšeničnog brašna i začina, a kuvali su ih u vodi. Tadašnji Rimljani verovatno nisu ni sanjali da će se razviti više od trista različitih oblika paste širom sveta.
  • Početak sa slatkim sosom: Na početku, pasta se obično pripremala sa slatkim sosom. Med i različiti začini, uključujući cimet, bili su česti sastojci. Koncept slanog sosa od paradajza, bosiljka i soli razvio se tek u 19. veku.
  • Tradicionalna metoda pravljenja testenine: Pre nego što su se savremene metode pripreme testenine razvile, radnici su je oblikovali i mesili bosim nogama u ritmu poput mandoline. Srećom, kasnije je Ferdinand II, kralj Napulja i Sicilije, podržao razvoj bržih i higijenskih metoda za pravljenje paste.

Recepti

Nedostatak vremena je situacija u kojoj se najprostiji sos za špagete pretvara u vašeg najboljeg saveznika u kuhinji! Priprema sosova za špagete traje manje od sat vremena, a rezultat na vašem tanjiru je obrok sa bogatim ukusom koji budi sva čula. Sos za testeninu omogućava ispoljavanje kreativnosti u kuhinji, gde brzim i jednostavnim kombinovanjem izborom sastojaka stvarate kremastu mešavinu koja se topi u ustima.

  • Beli sos za špagete
Untitled design  x

Unesite italijanski šarm na vaš sto. Alfredo sos, poznat i kao beli sos za špagete, potiče iz domovine testenina – Italije. Naziv sosa vuče korene od svog tvorca, Alfreda di Lelije, koji ga je uneo u italijansku kuhinju tokom 20. veka.

Sastojci:

  • 2 kašike maslaca
  • 2 – 3 čena belog luka (po ukusu)
  • 1 šolja pavlake za kuvanje
  • so i biber

Priprema:

Iseckajte beli luk na sitne komadiće ili ga sameljite. Na srednjoj temperaturi, otopite maslac i dodajte beli luk. Dinstajte ga oko dva minuta, a zatim dodajte ostale sastojke. Dobro promešajte, sklonite sa šporeta i prelijte preko već pripremljene testenine.

Na ovaj način pripremljen obrok će zadovoljiti sve ljubitelje klasičnih ukusa. Ako želite da obogatite jelo, možete dodati morske plodove kao što su škampi i uneti dašak Mediterana na svoj tanjir. Za one koji vole jače ukuse, meso ili povrće mogu biti odličan dodatak.

  • Špagete Karbonara
Untitled design  x

Ako često birate špagete za svoj obrok, recept za karbonara pastu će vas sigurno oduševiti. Špagete karbonara mogu biti pripremljene na različite načine, ali određeni sastojci su ključni kako biste postigli autentičan ukus ovog sosa za pastu.

U okolini Rima, recept za špagete karbonara je izuzetno popularan, a od kada je stigao i na naše stolove, ljubitelji bogatih ukusa su ga s radošću prihvatili. Kada govorimo o karbonara pasti, špagete su najčešći izbor, ali ako trenutno nemate špagete kod kuće, možete koristiti bilo koji drugi tip testenine. Za četiri osobe, biće vam potrebno otprilike 350 g testenine.

Sastojci za sos za 4 osobe:

  • 4 žumanca
  • 150 g slanine
  • 200 ml pavlake za kuvanje
  • 50 g rendanog gauda sira
  • kašičica bibera

Priprema:

Stavite špagete u ključalu vodu da se kuvaju prema uputstvu. Iseckajte slaninu na komadiće i propržite je (nema potrebe za dodavanjem ulja, slanina će se pržiti u sopstvenoj masnoći). U međuvremenu, umutite 4 žumanca, a zatim im dodajte pavlaku za kuvanje, rendani sir i biber. Po potrebi dodajte so.

Kada su špagete skuvane, dodajte ih preko slanine koja je poprimila zlatno-smeđu nijansu. Sklonite sa ringle, a zatim ubacite smesu sa jajima i brzo promešajte dok se sve dobro sjedini. Budući da su špagete još uvek vrele, jaja će se odgovarajuće termički obraditi, pa ne morate brinuti. Nakon mešanja, dodajte jednu kutlaču vode u kojoj su se špagete kuvale, skrob koji su testenine otpustile doprineće kremastoj teksturi paste. Za tren oka ćete imati špagete karbonara pripremljene po uzoru na originalni italijanski recept.

Ako volite intenzivnije arome, možete dodati beli luk, sveži peršun ili posuti jelo tvrdim sirom. Svi recepti se mogu prilagoditi vašem ukusu. Uživajte u rapsodiji ukusa na pravi italijanski način, uz čašu ukusnog šardone vina.

  • Paradajz sos za špagete
Untitled design  x

Paradajz sos za špagete je čest izbor za one koji cene dubok i bogat ukus. Postoji mnogo različitih recepata sa raznovrsnim varijacijama ovog osvežavajućeg sosa. Veza između paradajza i testenina je dugo poznata kao savršen gastronomski saveznik, a ova kombinacija potiče iz sunčane Italije. Sosovi za špagete sa paradajzom mogu biti pripremljeni na mnogo različitih načina, i ukoliko volite da eksperimentišete u kuhinji, uvek možete dodati lični pečat ovom jelu. Za ovaj obrok će vam biti potrebno otprilike 500 g testenina po vašem izboru.

Sastojci za sos:

  • 800 g paradajz kockica (2 konzerve)
  • 200 ml pavlake za kuvanje
  • 1 manja glavica crnog luka
  • 1-2 čena belog luka
  • Kašičica suvog bosiljka
  • Kašičica origana
  • So i biber po ukusu
  • Po želji, tucana ljuta paprika za pikantan ukus

Priprema:

Iako se ovaj recept za špagete sastoji od mnogo sastojaka, priprema je jednostavna i brza. Evo kako da napravite paradajz sos za testeninu za manje od 30 minuta.

Iseckajte crni luk na kockice i propržite ga na srednjoj temperaturi u maslinovom ulju. Pred kraj dodajte sitno iseckani beli luk. Kada luk dobije zlatno-smeđu boju, dodajte paradajz iz konzerve i dobro promešajte, zatim dodajte začine. Nakon desetak minuta, sipajte kremastu pavlaku za kuvanje, dobro promešajte i ostavite da se krčka kratko vreme. Nakon nekoliko minuta, kada paradajz sos postane glatke teksture, spreman je za dodavanje preko već skuvanih špageta. Pospite rendanim tvrdim sirom (ili kačkavaljem) da biste postigli neodoljivu aromu.

Ovo je zapravo jednostavan recept za špagete, savršen za dane kada nemate puno vremena za kuvanje, a sigurni smo da većina sastojaka već postoji u vašem domu. Ne ustručavajte se da prilagodite sastojke prema vašem ukusu, jer ovaj recept to omogućava. Ubrzo ćete imati ukusno jelo na stolu koje će celoj porodici pružiti zadovoljstvo.

  • Sos za špagete sa piletinom
Untitled design  x

Piletina je jedan od najomiljenijih sastojaka u našoj kuhinji. Mnogi uživaju u hrskavim zalogajima piletine pripremljene na različite načine.

Sastojci:

  • 1 srednji pileći file
  • 250 ml pavlake za kuvanje
  • 2 čena belog luka
  • So, biber, vegeta i drugi začini po ukusu
  • Ulje

Priprema:

Dok pripremate sos, stavite špagete da se kuvaju. Piletinu naseckajte na male kocke i propržite na ulju nakon što ste je začinili po svom ukusu. Dodajte iseckani beli luk, a nakon nekoliko minuta, kada meso dobije lepu zlatno-smeđu boju, sipajte pavlaku za kuvanje i kuvajte oko 5 minuta. Pred kraj pripreme dodajte začine po želji (ne preterujte sa začinima, jer ste već začinili piletinu), i uživajte u blagom i ukusnom sosu za testeninu.

Ovo jelo možete obogatiti drugim sastojcima. Sušeni paradajz je čest izbor među ljubiteljima kuvanja. Možete dodati dve kašike sušenog paradajza u isto vreme kada i pavlaku za kuvanje. Nakon što sos bude gotov, pomešajte ga sa testeninom i pospite rendanim tvrdim sirom za savršen završetak.

Sosovi za špagete sa piletinom dolaze u različitim varijacijama, s obzirom na to da se piletina izvanredno kombinuje sa mnogim sastojcima. Špagete sa ovim ukusnim sosom često se nalaze na dnevnom meniju zauzetih domaćica. Jedna od prednosti sosova za špagete je brza i jednostavna priprema, uz neodoljiv ukus koji se postiže za svega nekoliko minuta.

Prijatno!

Istražite raznolike Philips kuhinjske uređaje i uživajte u pripremi hrane. Ne zaboravite da nas posetite od 25. do 29. oktobra u svim Tehnomedia prodavnicama, gde vas očekuju sjajne cene.

Ocenite ovaj članak!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *